Skip to content

Bronz Hassas Döküm Teknolojisi

Bronz Alaşımlarının Özellikleri

Yüzyıllardan bu yana doğada bulunan bronz maddesi, günümüzde birçok sektörün metal parça ihtiyacını karşılar. Tunç olarak da bilinen bronz, bakırın önemli bir alaşımıdır. Bakırdan daha sert bir madde olan bronz kullanılmaya başladığı ilk yıllarda silah ve alet yapımı ile sanat eserleri ve süslemelerde yaygın bir şekilde yer alsa da günümüzde otomotivden elektrikli ev aletlerine kadar birçok sektörde kullanılmaktadır.

Hassas Üretim Gerektiren Alanlarda Bronz Döküm

Bakır ile kalay veya alüminyumdan meydana gelen bakır alaşımlarının şekil alması oldukça zordur. Hassas üretim gerektiren alanlarda veya tasarımsal olarak detaylı olan alaşımlarda, istenilen ebatlarda ürünlerin elde edilmesi için bronz hassas döküm işlemi kullanılır. Bakır-nikel, bakır-berilyum ve bakır-çinko gibi alaşımlarda da kullanılan bronz, farklı çeşitlerde bulunur. Alüminyum Bronz ve Kızıl Bronz en çok bilinen bronz çeşitlerindendir. Bünyesinde %14’e kadar alüminyum içeren bakır esaslı alaşımlar Alüminyum Bronz olarak adlandırılır. Al-Bronzlar yüksek mekanik ve kimyasal özelliklere sahiptir. Sertlik dereceleri 42 – 45 HRC ’ye kadar çıkabilmektedir.

Bronz Hassas Döküm İşlemi

Hassas döküm, kalıp oluşturma aşamasında mum kullanılan döküm tekniğidir. Kalıplamada mum model kullanılan bu teknikte kalıp boşluğu ısıtılarak eritilen mumun kalıbı terk etmesi ile oluşur. Çok eski çağlardan beri kullanılan bir yöntem günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Sadece bronzu değil; alüminyum, demir ve çelik gibi madenlerin biçimlendirilmesinde kullandığımız bir döküm tekniği olan bu işlemler ile kusursuz alaşımlar üretilmesini sağlıyoruz. Üretimi talep edilen ürünlerin milimetrik olarak biçimlendirilmesini sağlayan sistemlerimiz ile en küçük parçalardan üretimi mümkün olmayan parçaların dahi sorunsuz bir şekilde oluşturulmasını sağlıyoruz. En hassas teknikleri kullanarak oluşturduğumuz sistemlerde bronz alaşımını ergiterek mum kullanılan seramik kalıplara döküyor ve bu sayede istenilen ölçü ve ebatlarda yeni bir bronz elde ediyoruz.

Bronz Hassas Döküm İşleminin Kalıp Aşaması

Bronz hassas döküm işleminin kalıplama aşamasında mum kullanılır. Dökümü yapılacak parçanın mumdan örnek modeli çıkarılır. Mum model seramik harçla kaplandıktan sonra oluşturulan seramik kabuk kalıbın içine döküm işlemi yapılır. Bu döküm işlemi sonucunda sıvı haldeki bronz katılaşır ve içi boşluk olan kalıbın ve dolayısıyla parçanın şeklini alır. Bu katılaşma sırasında maden seramik kalıptan ayrılarak parça meydana çıkarılır. Elde edilen bu parça temizleme ve parlatma işlemleri yapıldıktan sonra kullanıma hazır hale gelir.

Deniz Suyu Kullanılan Sistemlerde Bronzun Kullanımı

Deniz suyu kullanılan sistemlerde bronz malzemeler tercih edilir. Bunun yanı sıra iletkenliği düşük ortamlarda da bronz kullanılır. Bronz hassas dökümün çeşitlerine göre kalıp, yolluk ve besleyici tasarımı oldukça önemlidir. Sıvı metal için kullanılan ham maddeler, kullanılan ergitme ocakları ve deoksidasyon bu malzeme için çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bronzun şekillendirilme işlemini son teknolojik malzemeler ve alanında uzman bir ekiple kusursuz bir şekilde gerçekleştiren BRK Metal bünyesinde, mühendislikte daha yüksek kaliteyi oluşturmak üzere üretim usullerinin imkanları, üstünlükleri ve sınırları zorluyoruz. Bronz hassas döküm işlemlerimiz ile en iyisini üretmeye yönelik teorik ve pratik altyapı oluşturarak ortaya çıkan ürünlerin kalitesini de paralel olarak arttırıyoruz.

20 Yıllık Deneyim

5 Yıldızlı Değerlendirme

Hızlı Teslimat

Özel Destek

Sizi Arayalım
İletişim

İster telefonla, ister e-posta ile ya da doğrudan iletişim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz, en kısa süre içerisinde size geri dönüş yapacaktır.

Neden BRK Metal?

Üretiminin %60’ını yurtdışında gerçekleştiren BRK Metal, Avrupa’da birçok tanınmış şirketin onaylı tedarikçisidir. Genç ve yetenekli kadrosuyla müşteri odaklı çalışan BRK Metal, kalitesinden ödün vermeden uygun maliyetlerle üreterek müşterilerine zamanında ve sorunsuz teslimatlar yaparak güvenilir bir tedarikçi olduğunu kanıtlamıştır.

ISO 9001:2015 üretim prensibi ile birçok müşterinin memnuniyetini kazanmış ve teknolojik altyapı yatırımlarıyla gün geçtikçe daha fazla dikkat çeken döküm (investment casting) yöntemini bilmeyen ve kullanmayan şirketlerden daha fazla ilgi çekmeyi başarmıştır.